مدل

مدل دکوراسیون های زیبا + ایده های زیبا برای طراحی + مقالات طراحی

مدل

مدل دکوراسیون های زیبا + ایده های زیبا برای طراحی + مقالات طراحی

طرح اجرائی در معماری داخلی

سحر خانوم | چهارشنبه, ۷ تیر ۱۳۹۶، ۱۱:۳۰ ب.ظ

مجموعه: دکوراسیون و چیدمانمعماری داخلی در واقع فرایندی است که در آن قسمت داخلی ساختمان‌ها با توجه به همهٔ جنبه‌های انسانی و استفاده از فضاها، طراحی می‌شود و در واقع طراحی داخلی ساختمان با توجه به قید شرط‌های معماری است. 

در معماری داخلی هر فضای داخلی اعم از محل کار، تفریح یا سکونت، قابلیت زیبا شدن را دارد؛ تنها بایست چگونه از اصول و عوامل سازمان بندی صحیح بعلاوه کمی ذوق و سلیقه استفاده کرد تا شرایط مناسب و دلخواه پدید آید. شروع کار در فضاسازی و تزئین باید عاری از جنبه های ذهنی و خیال پردازی غیر واقعی باشد. برخورد اول با مساله لازم است با در نظر گرفتن عینیات و امکانات صورت پذیرد. ساختن خانه‌ای در رویا آسان اما در عمل سخت و دشوار است!

 

هدف از این مقدمه نفی اهمیت و نقش تخیل نیست بلکه منظور ارائه طریقتی است که تخیل نیز مانند سایر عوامل، تحت نظمی منطقی درآید و شکل عنصری سازنده به خود گیرد. به خاطر عوامل متعددی که در شکل ‌گیری یک طرح موقت دخالت دارند اجرای کار نیازمند برنامه‌ای دقیق و منظم است. پیشرفت قدم به قدم و حساب شده از اتلاف دقت و هزینه می کاهد و در نتیجه حاصل کار را پر ثمر می‌سازد، لذا در طراحی داخلی چند عامل لازم است مورد توجه قرار گیرد.

 

معماری داخلی,دکوراسیون و معماری داخلی,معماری داخلی ساختمان

آسایش ساکنان خانه بیش از زیبائی در دکوراسیون و معماری داخلی واجد اهمیت است


در دکوراسیون و معماری داخلی عملکرد از اولین عناصر شروع کار است:
اولین عنصری که باید در شروع کار معماری داخلی مدنظر قرار گیرد عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی است. یک چهار دیواری می‌تواند به عنوان اطاق خواب، نشیمن، اطاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه یا اداره برای فعالیت مشخص مورد استفاده قرار بگیرد. ضروری است فضا با استفاده از عواملی چون نورپردازی و چیدن مبلمان تقسیم گردد تا عملکرد هر یک دقیقآ مشخص گردد.

افراد از مهمترین اصول در معماری داخلی ساختمان به شمار می آید:
نیازهای یک خانواده پر جمعیت با احتیاجات یک فردی مجرد یکسان نیست. وجود اطفال خردسال نوع خاصی تزئین را دیکته می کند خصوصیات روانی افراد خانواده و زمانی را که با هم یا جدا از هم در منزل صرف می کنند نیز از عواملی مهم در آرایش خانه بشمار می رود لذا منظور داشتن سلیقه کلیه اعضای خانواده ضروری است.

نقش عمده دکوراسیون و معماری داخلی آسایش و ایجاد محیطی مناسب است:
در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبائی در معماری و دکوراسیون داخلی واجد اهمیت است. اطاق زیبا اما غیر قابل استفاده تدریجا به جایگاه ارواح بدل میگردد! 


محل کار زندگی یا استراحت چنانچه شرایط نامناسب و ناراحت باشد، دارای فضای سنگین و کسالت بار شده و افراد را از خود گریزان خواهد نمود نقش عمده معماری و تزئین داخلی در حقیقت ایجاد محیطی مناسب برای زیستن و فعالیت های انسانی است.

نور طبیعی و تاثیر آن در دکوراسیون و معماری داخلی:
ضمن کشیدن نقشه مناطقی که از آنجا نور طبیعی به داخل تابیده می شود و نواحی تاریک، همچنین تعداد چراغ های سقفی و آباژور با تعیین محل دقیق آنها لازم است مشخص گردند محاسبه روشنائی عمومی و نقاطی که احتیاج به نور بیشتری برای مطالعه یا کار دارند واجد اهمیت خاصی است.

 

اصول معماری داخلی در سطوح مختلف:
سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف ودیوارها است؛ پرده‌ها روکش مبل و صندلی، سطح درها و پنجره ها نیز سطوح کوچکتر را تشکیل می دهند. رنگ، نقش، بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق موثر است نقوش درهم و رنگ های تند بر سطوح مذکور قدرت جلب توجه بیشتری داشته و فضا را شلوغ و کوچک خواهند کرد.


اصول نور و روشنایی غیرمستقیم در معماری و دکوراسیون داخلی:
نحوه عمل این نوع روشنایی به صورت توکار است. در این روش همه نورها به طرف سقف هدایت می شود و سایر سطوح در اتاق به وسیله انعکاس متقابل روشن می شود. نتیجه این امر، خسته کننده است؛ زیرا توزیع روشنی بیش از حد یکنواخت است. همچنین این نوع روشنایی کارایی خوبی ندارد و فقط در موارد خاص باید از آن استفاده کرد.


محل قرارگیری چراغ ها در معماری داخلی ساختمان:
ترتیب قرارگیری چراغ ها به منظور توزیع روشنی دلخواه لازم است به گونه ای باشد که نورکافی به قسمت های بالایی دیوارها و سقف برسد.


این امر عموماً نیاز به یک طرح قرارگیری چراغ ها در فواصل یکنواخت دارد تا بدین ترتیب شدت روشنایی مورد نیاز در صفحه مربوط به ناحیه تامین روشنایی حاصل شود. در حالی که ترتیب قرارگیری به صورتی است که فواصل بین چراغ ها از مقدار حداکثر نسبت به فاصله به ارتفاع نصب تجاوز نمی کند و فاصله از دیوارها نصف این فاصله است.

 دکوراسیون ایده آل خود را بسازید

  • دکوراسیون داخلى منزل و انرژى مثبت
مطلب در سایت مدل موبایل

مطالب دیگر
تاثیرآموزش شادکامی بر روی راهبردهای مقابله با درد در افراد مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی
عوامل موثر بر تناوب سببی در زبان فارسی
رابطه راهبردهای شناختیباانگیزش تحصیلی دانش آموزان دارای اختلال ریاضی
مطالعه پارامتریک تحلیل دینامیکی سه بعدی گروه شمع در خاک روانگرا
رابطه بین مدیریت سود در زمان عرضه اولیه سهام به عموم و عملکرد شرکتهایپذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
کنترل تغییرات فرکانسبا هماهنگی دیزل ژنراتور وپیل سوختی و بانکخازنی در ریز شبکه مبتنی برمولدهای تجدیدپذیر
تحلیل و ارزیابی سازگاری کاربری های شهری (مورد مطالعه :نورآباد لرستان)
ارزیابی ریسک فرآیند جمع آوری و ذخیره سازی دی اکسیدکربن در صنعت نفت
مدلسازی رفتار حرارتی یک تانک عمودی ذخیره انرژی خورشیدی بامبدل جداره ای در شرایط بارگذاری
ON A SEQUENCE RELATED TO THE COPRIME INTEGERS
  • ۹۶/۰۴/۰۷
  • سحر خانوم